Posted by: tolayhotel
Category: Fethiye

Fethiye, Anadolu’nun güneybatısında yer alıyor. Çağlar boyu farklı kültürlerin konup göçtüğü verimli toprakları, Toros Dağları’nın bereketli yamaçlarıyla çevrili. İklim koşullarıyla, doğal ve tarihsel zenginlikleriyle, konuksever ve cana yakın insanlarıyla “Tam da yaşanacak yer!” dedirten bir kıyı kasabası.

Fethiye ve çevresi tam bir uygarlıklar beşiği!

Likyalılardan sonra Pers İmparatorluğu egemen olmuş bölgeye. Derken Büyük İskender gelmiş kalabalık ordularıyla. Sonra Romalılarla tanışmış bölge. Ardından Bizans kültürü gelip oturmuş Likya toprağına. Ve sonra, Türklerin yönetimine geçmiş.

Sayısız uygarlığın sesleri ve renkleri buluşmuş Fethiye’de. Her taşın, her yapının bir öyküsü, bir efsanesi var. Ve ancak dokununca hissedebiliyorsunuz gizledikleri binlerce sırrı.

Fethiye, “Işıklar ülkesi”ndeki gökkuşağı. Keşfedilmeye değer.

Fethiye, Babadağ’ın zirvesinden süzülen yamaç paraşütüdür.

Geleneksel olarak her yılın ekim ayının son haftalarında Fethiye’nin Ölüdeniz beldesinde uluslararası bir etkinlik düzenleniyor: “Ölüdeniz Hava Oyunları”. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yamaç paraşütü sporunun ustaları, meraklıları ve profesyonel akrobasi ekipleri, yaptıkları gösterilerle izleyenleri büyülüyorlar. Belceğiz’in, Ölüdeniz’in beyaz kumlarının üzerine yatıp gökyüzünde onlarca paraşütçünün birbirinden heyecanlı gösterilerini izlemek, bir düş gibi.

Ölüdeniz’in doğu yakasını kapatan heybetli Babadağ, yamaç paraşütü için dünyanın en iyi uçuş noktalarından biri sayılıyor. Zengin florası ve endemik türleri ile Türkiye’nin 9 önemli sıcak bölgesinden biri olan Babadağ, Ölüdeniz Lagünü ve çevresinin benzersiz güzelliğini farklı bir boyuttan gözler önüne seriyor.

1975 metreye yükselen zirveye, hırçın ve fakat düzgün dağ yolunda kat edilen heyecan verici bir yolculukla ulaşılıyor. Atlayış öncesi, son hazırlıklar tamamlanıyor. Paraşüt donanımı kontrol edildikten sonra, tandem paraşüt ile birlikte uçacağınız pilot, sizi teknik olarak bilgilendiriyor ve yapmanız gerekenleri anlatıyor. Sizin göreviniz, pilotunuzla birlikte birkaç adım koşmak ve kendinizi gökyüzüne bırakmak. Paraşüt açıldıktan sonra bulutların arasından geçecek ve denize ulaşacaksınız. Sonrası, adrenalin ve gökyüzünde özgürlük.

İniş sürenizi belirleyen en önemli etkenlerden biri, gökyüzünde değişen termikler. Yaklaşık 25 dakika süren uçuşunuzun rotasında Kelebekler Vadisi’nden Kaya köyüne kadar uzanan bir görüş açısı ve doğanın bu bölgeye sunduğu etkileyici güzellikler var. Elleriniz bu güzellikleri kameranızla saptayabilmeniz için özgür. Belceğiz Plajı‘nın yumuşak kumları üzerine yapacağınız inişle uçuşunuz sona eriyor.

Tek (single) atlayış yapmak isteyen deneyimli sporcuların gereksinim duydukları donanım ve transfer hizmetlerini, bölgedeki seyahat acentelerinden sağlamaları mümkün.

Yamaç paraşütü, alternatif turizm etkinliklerinin ve ekstrem sporların gözdesi. Babadağ ve Ölüdeniz’in dünyadaki en güzel yamaç paraşütü alanından biri olduğu, bu sporun ustalarının ortak düşüncesi.

Kaynak : Oludenizbabadag.com

tolayhotel